Science Based Art

Ciemne pole za 1 grosz

by Art on Mar.16, 2009, under Artykuły, Zrób to sam

W tym krótkim artykule pokażę Wam, jak całkowitym nakładem 1 grosza przerobiłem szkolny mikroskop jasnego pola w ciemne pole. Na początek jednak kilka słów o tym czym jest ciemne pole i dlaczego warte jest zachodu.

Czym jest mikroskop ciemnego pola?

Mikroskopia ciemnego pola, to wyjątkowo prosta, tania oraz efektowna technika. Dzięki niej można (również przyżyciowo) obserwować preparaty niebarwione, uzyskując bardzo ładne kontrastowanie. Technika świetnie sprawdza się przy obserwacji zooplanktonu, niewielkich owadów, bakterii, wszelkiego rodzaju włókien czy grzybów. Zasada działania tej techniki jest niebywała w swej prostocie. Do obiektywu dostaje się jedynie światło załamane na próbce. Pozostała część wiązki jest odcinana dzięki specjalnej przesłonie, znajdującej się w kondensorze mikroskopu. W efekcie uzyskuje się obraz z jasno świecącym się preparatem na ciemnym tle.

Poniższy schemat pomoże zobrazować zasadę działania tej techniki, przez porównanie do klasycznego jasnego pola:

Mikroskop ciemnego pola - schemat

Ciemne pole za 1 grosz

Jak widać idea ciemnego pola jest bardzo prosta. Jej praktyczne zastosowanie jest o wiele łatwiejsze, niż mogłoby się to wydawać. W moim przypadku redukcja kosztów i nakładu pracy potrzebnego do modyfikacji sprzętu, osiągnęła chyba możliwie skrajną wartość. Za przesłonę posłużyła mi moneta 1gr, którą po wycentrowaniu umieściłem pomiędzy soczewkami kondensora, izolując ją od soczewek malutkim kawałkiem ręcznika papierowego (ochrona przed zarysowaniem szkieł):

Ciemne pole (1)

Ciemne pole (2)

Ciemne pole (3)

Tak przygotowany kondensor wrócił na swoje miejsce w układzie:

Mikroskop

Efekty:

Odpowiedź na pytanie, czy sprawa jest warta nakładu tych jakże ogromnych kosztów oraz wysiłku włożonego w przebudowe układu zostawiam Wam.

Porównanie obrazów z jasnego i ciemnego pola

Oczlik

Oczlik z jajami

Więcej zdjęć z ciemnego pola znajdziecie TUTAJ.

Zasoby:

:

Leave a Reply

Looking for something?

Use the form below to search the site:

Still not finding what you're looking for? Drop a comment on a post or contact us so we can take care of it!